Sünnet Düğününde Çocuğa Kına Yakılır Mı?

Sünnet Düğününde Çocuğa Kına Yakılır Mı?

Sünnet Düğününde Çocuğa Kına Yakılır Mı?

Sünnet Düğününde Çocuğa Kına Yakılır Mı?.Geçmişten günümüze gelen adet ve göreneklerimizden olan sünnet kınası günümüzde hala çok fazla tercih ediliyor. Özellikle son yıllarda oldukça gösterişli organizasyonlarla sünnet kınalarının yapıldığına şahit oluyoruz. Çocukların unutmayacağı bir gün olan sünnet düğünü ve sünnet kınası organizasyonu aynı zamanda misafirler içinde farklı ve özel olmalıdır. Bu nedenle aileler birçok detaya dikkat ederek çeşitli organizasyon hazırlığı yaparak bugüne hazırlanmaktadır. Siz de çocuğunuzun unutmayacağı bir gün yaşatmak istiyorsanız, sünnet düğününde sünnet kıyafeti giydirerek çocuğunuza kına yakarak bugünü anlamlandırabilirsiniz.

Sünnet Kınası Nedir?

Kına yakılacağı anda öncelikle çocuk sakin tutulmalıdır ve onun gönlünü hoş tutmalıyız. Daha sonra kına öncesine çocuk oturtulur ve etrafında arkadaşları ve sevdikleri olur. Yakınları ve sevdikleri oturduğu sandalye etrafından dönmeye başlar. Bunu yaparken aynı zamanda başına yeşil örtü atılır.  Bu örtü çocuğun İslami şartlarda sünnet organizasyonunun yapıldığını temsil eder. Yeşil İslamiyet’ in rengidir ve cenneti anlatır.  Bu nedenle geçmişten günümüze sünnet çocuklarının başını yeşil tülbent ile örteriz. Peygamber efendimizin de kubbesi yeşil olması nedeni ile bu adet geçmişten günümüze kadar gelmiştir.

Kına Neden Yakılır?

Türkü ve maniler okunarak sünnet kınası çocuğa sevdikleri tarafından yakılır. Dua ederek kına yakılması adet olup, bunu özenle yapmak gerekir. Kınadan sonra çocuk büyüklerinin ellerini sıra ile öper. Eğer dede ve ananeler ve babaneler var ise önce onların elleri öpülür. Sonra ise anne ve babasının elini öpen çocuk kına sonrası ertesi gün ise sünnet düğünü yapılarak organizasyon tamamlanır.

Organizasyon sırasında birçok detay bulunuyor. Bu detaylara dikkat ederek siz de çocuğunuz için sünnet düğün ve kına organizasyonunda yakışıklı konseptler oluşturabilirsiniz. Üzerine giydiği Sünnet kıyafetlerinden tutunda birçok süsleme ve hediyelere kadar düğün ve kına sırasında kullanılacak tüm parçalara internetten ulaşabilirsiniz. Kurumsal site üzerinden siz de uygun fiyat avantajları ile düğün ve de sünnet kınasında kullanılacak malzemeleri temin ederek satın alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir