Sünnet Çocuğuna Nasıl Anlatılmalı?

Sünnet Çocuğuna Nasıl Anlatılmalı?

Sünnet Çocuğuna Nasıl Anlatılmalı?

Sünnet Çocuğuna Nasıl Anlatılmalı? Sünnet işlemi, çocuklarda genellikle doğumlarından itibaren yapılabilen ve çoğunlukla da 6-7 yaşına kadar yapılmaya devam edilen bir cerrahi işlemdir. Ancak bedeninden bir parçanın kopacak olması, ya da daha önce bu konu ile ilgili çevreden olumsuz şeyler duymuş olması, çocuğun psikolojik yönden olumsuz olarak etkilenmesine yol açacaktır. Özellikle bilinçaltının şekillenme aşamasında olduğu bu evrede çocuğun üzerinde oluşabilecek olumsuz bir psikolojik etki, onun ömrünün geri kalan kısmında da sürekli olarak karşısına çıkacaktır. Bu yüzden de sünnet çocuklara sevdirilerek anlatılmalı ve sünnet işlemi eğlenceli bir hale getirilerek yapılmalıdır.

Düğün Havasında Sünnet Yapmak

Sünnet çağındaki çocuklar, yapmak istemedikleri pek çok şeyi oyunlaştırarak karşılarına çıktığı zaman kabul edebilmektedir. Aileler bunun bilincinde olarak sünnet işlemini de bir düğün ve oyun havası içinde yapmalıdır. Rengârenk sünnet şekerleri, bunun bir düğün ya da bayram olduğu havasını en rahat oluşturabilecek unsurlardan birisidir. Ayrıca sünnet kıyafetleri de, çocuklar için bir oyun kostümü olarak kullanılabilmektedir. Böylece sünnet kıyafeti içerisindeki çocuk, yapılacak işin eğlenceli ve oyun tarzında bir şey olduğuna daha kolaylıkla ikna edilebilecektir. Ayrıca şehzade sünnet kıyafetleri de bu konuda yardımcı olabilmektedir. Çocuğu şehzade olduğu ya da insanlara emir verir bir rolde olduğu bir oyunun içine çekerek, sünnet işlemi kolaylaştırılabilir. Bunun yanında bebek sünnet kıyafetleri de, çocuklarının bu kıyafet içerisinde hatıra fotoğrafı olmasını isteyen anneler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Sünnet Zararlı Mı?

Sünnetin temel dayanağı ilahi dinlerden gelmekte olup, faydası ve zararı günümüzde halen daha tartışma konusudur. Kimilerine göre sünnet olan kişilerin ilerleyen yaşlarda cinsel hastalıklara yakalanma ihtimali daha düşüktür. Ancak üzerinde uzlaşılmış bir gerçeklik henüz söz konusu değildir. Çocuklarını sünnet ettiren insanlar da bunu sağlıktan çok, inançlarının bir gereği olduğu için yaptırmaktadır. Sünnet yalnızca İslam dininde değil, diğer tek tanrılı ve çok tanrılı dinlerde de gerçekleştirilen; hatta bazı bölgelerde kadınlara dahi uygulanan bir yöntemdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir