Sünnet Düğünü Ne Zaman Yapılmalı?

Sünnet Düğünü Ne Zaman Yapılmalı?

Sünnet Düğünü Ne Zaman Yapılmalı?

Erkeklerde sünnet olma işlemi dini ve sosyal bir sorumluluktur. Lakin sünnet düğünü yaptırmak sadece aile geleneklerindendir. Dini ve sosyal açıdan herhangi bir zorunluluğu olmayan sünnet düğünü düğününde çocuğun bütün akrabaları eş dost arkadaş bir araya gelerek çeşitli kutlamalar ile çocuğuna zorlu sürecinde destek olmaya ve eğlendirmeye çalışılır.

Sünnet düğünün sünnet operasyonunda hemen sonra ya da ileriki zamanlarda yapılabilir. Sünnet olma aşı için de ideal zaman 3 ay ile 18 ay arası yani, çocuğunun bebeklik dönem ile 6 yaş ve sonrasıdır. Sünnet olan çocuk sünnet çocuğu olarak adlandırılıp en az bir hafta öncesinde sünnet kıyafetleri giydirilir. Sünnet düğünün Cuma Cumartesi ya da cumartesi Pazar olacak şekilde iki günde yapılır. Sünnet Düğünü Ne Zaman Yapılmalı?

 Sünnet Kınası ve Sünnet Düğünü Malzemeleri

 Sünnet kınası ve sünnet düğününde ihtiyaç duyulacak tüm malzemeler sünnet düğünü malzemeleri olarak adlandırılmaktadır. Sünnet kıyafeti, sünnet davetiyesi sünnet kına sepeti, sünnet kına sandığı, keseler, sünnet havluları sünnet halay mendili, sünnet şekerleri ve benzeri sıralanıp giden tüm ürünler aile için çok önemli olmaktadır. Sünnet kınası ilk gün yapılır, buna sünnet kına gecesi olarak adlandırılır. Bu gecede sünnet çocuğunun avucunun ortasına kına yakılıp, akraba eş dost ve tüm yakılar bir araya gelip sünnet çocuğu ile oynayıp eğlenilir.

 Sünnet Konvoyu Nedir?

 Sünnet konvoyu kına gecesinden bir gün sonra yapılır. Birden fazla arabanın arka arkaya geçip, yollarda bir süre korno çalınıp, çalgı davul zurna eşliğinde çocuk bir süre gezdirilir.  Bazı aileler bugün de Mevlut okutarak yemem bile yedirmektedir. 

 Bebekler İçin Sünnet Düğünü Olur Mu?

Sünnet düğünü ve sünnet kınası dini ve sosyal açıdan bir zorunluluk değildir. Ancak aileler çocuğun bu özel günlerinde ona bir nebze moral olması açısında çeşitli şekillerde eğlence yaparlar. Sünnet düğünü de aslında bu eğlencenin bir parçasıdır.  5 yaş ve üzeri çocuklara yapılan sünnet düğünü ve sünnet kınası bebekler içinde yapılabilir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir