Erken Yaş Mı Geç Yaş Mı Sünnet İçin İdeal

Erken Yaş Mı Geç Yaş Mı Sünnet İçin İdeal

Erken Yaş Mı Geç Yaş Mı Sünnet İçin İdeal

Bazı toplumlarda erkekliğe geçiş olarak adlandırılan sünnet işlemini hangi yaşlarda yapılacağı merak edilen sorular arasındadır. 3-6 yaş arası sünnet için önerilen bir yaş aralığı değildir. Sünnet için yeni doğan dönemi önerilir. Bunun sebebi ise cerrahi işlemin kolay uygulanması, psikolojik etkileri ve yaranın bakımının kolay yapılabilmesidir. Kimileri ise çocuğunun bu sünnet törenini hatırlaması için 6-10 yaş arasını tercih eder. Eğer bebek 2500 gr ağırlığından fazla ve 24 saatini doldurmuş ise sünnet işlemi gerçekleştirilir. Bu yüzden Erken yaş mı geç yaş mı sünnet için ideal sorusunun cevapları değişiklik göstermektedir.

Sünnet Sonrası Bakım

Sünnet cerrahi bir işlemdir. Bu yüzden çocuk için acılı bir süreç olacaktır. Çocuğun korkmasının yanı sıra acıyı hissetmemesi için genel ya da lokal anestezi uygulaması yapılır. Ailenin isteği ya da çocuğun korku seviyesine göre bu değişiklik gösterir. Eğer çocuk genel anestezi ister ise uyutularak sünnet işlemi yapılır ve çocuk işlem sırasında bir şey hissetmez. Ancak isteğe göre lokal anestezi de uygulanır. Burada sadece işlem yapılacak bölge uyuşturulur ve sünnetten sonra eve gönderilir. Sünnet sonrası bakım ise çok önemlidir. İlk 24 saatte doktorun önerisi ile düzenli olarak ağrı kesici ve antibiyotik kullanımı sağlanmalıdır.

Sünnet Kıyafetleri

Sünnet denilince akla gelen bir diğer şey ise sünnet düğünüdür. Bunu bir kutlama törenine çeviren aileler çocuklarının sünnet düğünleri için sünnet kıyafetleri arayışına girer. Bu kıyafetler kişinin istediğine göre tasarlanabilir. Sünnet düğünü için bebek sünnet kıyafetleri oldukça sevimli tasarımlardır. Bunun yanında şehzade sünnet kıyafetleri gibi farklı kategoriler bulunur. Sünnet kıyafeti bir zorunluluk olarak görülür ve bugüne özel fotoğraf çekimleri dahi yapılmaktadır. Sünnetle birlikte düğünün yapılması, kıyafetlerin alınmasının yanı sıra sünnet düğününe gelen misafirlere özel ve o günün anısını yaşatacak hediyeler de verilir. Bunlardan biri sünnet şekerleri çeşitleridir. Aileler bu hediye ile en özel günleri için gelen misafirlerine anı bırakmak isteyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir