Çocukların Sünnet Edilme Yaş Aralığı

Çocukların Sünnet Edilme Yaş Aralığı

Çocukların Sünnet Edilme Yaş Aralığı

Sünnet İslam dininde erkek çocukların ergenlik çağına gelmeden yapılması gereken bir işlemdir. Sadece dinin gereği olduğu için değil sağlık açısından da erkek çocukların sünnet olması gerekir. Sünnet olmak erkek çocuklarını birçok enfeksiyon karşı koruyor. Ancak sünnet bir cerrahi işlem olduğu kadar çocuğunda psikolojini etkileyen bir olaydır. Bu yüzden çocuğunuzu sünnet ettirmeden önce mutlaka bir uzman doktorun tavsiyesini almalısınız.

Çocuklarda Sünnet Olma Yaşı

Ergenlik dönemi öncesi mutlaka yapılması gereken sünnetin belirli yaş aralığını da içeriyor. Çünkü bazı kritik yaş aralığı var ki uzmanlar kesinlikle bu yaş aralığında sünnet olunmaması gereğini belirtiyorlar. Uzmanlar çocukların sünnet edilme yaş aralığı 4-6 yaş arasında olması konusunda ebeveynleri uyarıyor. Çünkü bu yaş aralığındaki çocuklarda cinsiyet farkındalığı oluşuyor ve annesine karşı ilgisi artıyor. Sünnet edildiği zaman çocuklar bunalıma girerek kendisine bir ceza olarak sünnet edildiğini düşünebiliyorlar. Toparlanması oldukça zor olacağı için bu yaş aralığına çok dikkat edilmesi gerekir.

Sünnet Düğünü Hazırlıkları Neleri İçeriyor?

Sünnet düğünün en özel parçalarından birisi sünnet kıyafetleridir. Bu kıyafetler gösterişli ve muazzam desen işlemeli oldukları için çocukların giymek istedikleri kıyafetlerin başında gelir. Sünnet kıyafetleri olarak şehzade, padişah, prens gibi çeşitleri vardır. Şehzade kıyafetlerinde Osmanlı dönemini andıran motifleri, prens kıyafetlerinde tüylü pelerini ile gözleri kamaştırıyor. Bebekler için şehzade kıyafetleri varken çocuklar için de her yaş grubuna uygun prens ve padişah sünnet kıyafeti vardır. Sevdiklerinize vereceğiniz davetiyeler ise son derece gösterişli ve hazır güzel sözleri bulunan kartlardır.

Sünnet Düğünlerini Renklendiren Süslemeler

Ortam süslemeleri sünnet düğününün olmazsa olmazlarındandır. Çubuklu konuşma balonlarından teflere, kına sepetlerinden şişme harf balonlarına, şirin kapı süslerinden yazılı duvar süsleri ne kadar aklınıza gelebilecek en güzel mekân süsleri sizlerin bekliyor. Ayrıca sünnet şekeri, nazar boncukları, şişme balonlar, masa örtüleri, halay mendilleri, tüllü keseler, fırfırlı masa kenarları, sünnet takı yastığı, anı defteri, çeyiz sandığı ve el mumu gibi süslere de yer verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir