Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalı?

Bebeklerde Sünnet Sonrası Bakım Nasıl Olmalı? sorusu evebeynler tarafından sıkça sorulan ve cevabı merak edilen bir konudur. Günümüzde aileler çocukları erken yaşlarda hatta hemen doğum sonrası sünnet ettirmektedir.  Bebeklik döneminde çocukların kontrol edilmesi ve yaralarının daha çabuk iyileşmesi nedeniyle doktorlar tarafından da erken sünnet tavsiye edilmektedir. Sünnet zamanının belirlenmesi kadar uzman hekimlerce yapılması da çok önemlidir 

Bebeklerde sünnet sonrası bakım süreci de yaranın iyileşmesi için önemlidir.  Bezlenen bebeklerde sünnet bölgesinin beze değen kısmının yumuşak tutulması önemlidir. Operasyon sonrası, sünnet bölgesine doktor tarafından pansuman yapılmaktadır. sünnet kıyafetleri giydirilmek isteniyorsa mutlaka sünnet külodu kullanılmalıdır.

Operasyon Sonrası Bez Değiştirirken Nelere Dikkat Edilir? 

İlk bez değiştirildiği zaman pansuman alınır ve sünnet bölgesine vazelin ya da yumuşatıcı antiseptikli kremler sürülerek bez kapatılabilir. Bu kremler günde 2-3 kere yarayı yumuşatmak için kullanılmaktadır. 

Sünnet operasyonu gerçekleştirilen bebek aynı gün taburcu edilebilir. İlk günler ağrı, ateş ve yakınmalar olabilir. Ağrı ve ateş gibi yakınmalar 2-3 gün içerisinde geçecektir. Operasyonda kullanılan dikişler kendiliğinden düşeceği için dikişleri aldırmanız gerekmeyecektir. Bazı doktorlar operasyonda halka kullanmaktadır. Bu halka bir süre sonra kendiliğinden düşmektedir. Sünnet bölgesi genellikle 15 gün içerisinde tamamen iyileşmektedir. 

Sünnet Sonrası Banyo İşlemi

Operasyondan 24 saat sonra doktor tarafından banyo yapılmasına izin verilir. Banyo suyuna herhangi bir ilaç katılmasına gerek yoktur. Ilık ve temiz suda bebek banyo yaptırılabilir. Sünnet bölgesine su değmesinde bir sakınca yoktur.  

Sünnet Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Operasyon sonrası çok nadir karşılaşılan bazı sıkıntılar ortaya çıkabilir. Operasyondan sonraki 12-18 saat bebeğin idrarını yapıp yapmadığı gözlemlenmelidir. Eğer bebek idrarını yapmazsa, penis ucundaki kızarıklık büyür ve kanama devam ederse, ameliyat bölgesi belirgin şekilde şişerse,  kusma, bulantı, ateş uzun süre devam ederse, ameliyat bölgesinden kötü kokulu irin gelirse, içi sıvı dolu yaralar varsa ve 2 hafta sonunda takılan halka düşmemişse mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir