Bebeklerde Sünnet Nasıl Yaptırılır?

Bebeklerde Sünnet Nasıl Yaptırılır?

Bebeklerde Sünnet Nasıl Yaptırılır?

Sünnet kolay rahat bir ameliyat olarak bilinse de bebeğin ve çocuğun ileriki hayatında yaşamını etkileyecek bir olgudur. Hem fizyolojik hem de psikolojik olarak bebeği ve çocuğu etkilemektedir. Ailelerin en fazla akıllarına takılan konu ise sünnet için en ideal zaman olmuştur.

Yeni doğan bir bebeğe, bebek sünnet kıyafetleri giydirilip sünnet yapılabilir mi, en ideal yaş nedir, hangi durumlarda sünnet yaptırılmalı hangi durumlarda yaptırılmamalı gibi sorular geliyor. Bebeklerde Sünnet Nasıl Yaptırılır? Anne ve babalarımızı heyecanlandıran konulardan biridir. Sünnet kıyafetleri seçerken bile tercihler arasında bir türlü karar veremezler. Ayrıca padişah sünnet kıyafeti sünnet olacak bir çocuğun en özel anında kuşandığı bir kostümdür. Davetlilere verilecek sünnet şekerleri seçimi de önemli konular arasındadır.

Sünnet İçin En Uygun Yaş Hangisidir?

Sünnet için en ideal yaş tartışma konusu olmuştur. Kimi uzmana göre 1-6 yaş arası sakıncalı bulunmuş, kimi uzmana göre 2-4 yaş arası sünneti önermemektedir. Bebeklerin sünnet yapılma zamanlarına uygun bilimsel bir görüş bulunmamaktadır. Bazı uzmanlar erken yaşta yapılan sünnetin psikolojik açıdan daha olumlu sonuçlar alınacağını belirtmektedir.

Bebeklerde Sünnet Uygulaması

0-24 aylık bebekler sünnet yaptırılmadan önce aileyle görüşerek uyku saatlerinin ne zaman olduğu belirlenir. Uyku zamanından 1 saat önce getirilen bebeklerin sünnet yapılacak bölgelerine uyuşturma kremi sürülür. Krem 1 saat bekletilir ve daha sonra uyuşturmak için iğne yapılır. Uyuşturma kreminden ötürü bebek iğneyi hissetmez ya da az bir şekilde hisseder. Yapılan iğne ile lokal anestezi etkisi gösterecek bir ilaç yapılır. Bu iğnenin etkisi 5-6 saat etki eder.

Şehzade Sünnet Kıyafetleri

Sünnet yapıldığı sırada bebek masaya yatırılır üzerindeki şehzade sünnet kıyafetleri çıkarılır, anne ve babası tarafından biri baş tarafından diğeri bacaklarından tutar. Olurda bebek uyumazsa anne emzirirken, oyuncaklarıyla oyalayarak veya onu sallayarak sünnet yaptırılabilir. Eğer bebek sünnet yapıldığı sırada durmazsa veya uyumamış olursa ailenizle birlikte karar vererek sakinleştirici yapılır. Sünnetten sonra günde bir defa pansumanı yaptırılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir