5 Yaş Sünnet İçin Uygun mu?

5 Yaş Sünnet İçin Uygun mu?

5 Yaş Sünnet İçin Uygun mu?

5 Yaş Sünnet İçin Uygun mu? bu soruyu tüm aileler merak etmektedir.Bu makalemde sünnet ile ilgili bilgi vermekteyim. Sünnet, erkeklerde penisin ucunda bulunan derinin kesilerek alınması işlemidir. Sünnet ile alınan bu deri, idrar deliğinin üzerini kapatmaktadır. Sünnet çok eski çağlarda günümüze kadar uygulanan bir işlemdir. Sünnet birçok hastalığın oluşmasını engellemektedir. Penisin ucunda bulunan bu deri, idrar deliğini kapattığından enfeksiyon riskini arttırmaktadır. Küçük yaşlardaki çocuklarda sünnet derisi birbirine yapışabilir. Bu durum idrar çıkışını engelleyebilir. Sünnet her yaşta yapılabilmektedir. Fakat çocuğun bu süreci sağlıklı geçirebilmesi için belirlenen bazı yaş aralıkları bulunmaktadır. Sünnet işlemi yenidoğan döneminde gerçekleştirilmesi en sağlıklı dönemdir. Uzamanlar 5 Yaş Sünnet İçin Uygun mu? sorusuna cevaben 2-6 yaş aralığında sünnet önermektedir.

Sünnet İşlemi ve Sonrası

Sünnet, hastane koşullarında ameliyathanelerde yapılan cerrahi işlemlerdir. Sünnet işlemi lokal anestezi veya genel anestezi altında yapılabilir. Doktorlar ve psikologlar tarafından genel anestezi yönteminin uygulanması, çocuğun ruhsal yönü için en uygun yöntemdir. 3 aydan küçük bebeklerde ise lokal anestezi önerilmektedir. Sünnet operasyonu sonrasında ilk gün ağrı kesici tedavisi uygulanmaktadır. Sünnet sonrasındaki 3 gün belirli aralıklarda antibiyotik krem önerilmektedir. Operasyondan sonra şişlik, kızarıklık gibi sorunlar görülebilir ve bunlar normaldir. Sünnet gününden itibaren 2-3 gün içinde iyileşme görülür.

Çocuk Psikolojisi ve Sünnet

Sünnet operasyonları çocuk psikolojisinde travma ile sonuçlanabilir. Bu durumun oluşmaması için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Yapılan araştırmaları ile 2- 6 yaş arasındaki çocuklarda sünnetin çocuk psikolojisinde olumsuz etkileri olduğunu göstermiştir. Tavsiye edilen zaman aralığı, doğumdan 1 hafta sonraki dönem en uygun zamandır. 7 yaşındaki çocuklar kendilerini toplumun bir bireyi olarak hissettiklerinden, bu yaşlarda sünnet yapılması uygundur. sünnet olduktan sonra veya olurken sünnet kıyafetleri giyilmesinde bir sakınca yoktur. 5 yaşındaki çocuk için sünnet kıyafetinin bir zararı yoktur. Sağlık açısından birçok yararı bulunan sünnetin psikolojik açıdan da çocuğunuzu etkilememesine özen gösterilmesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir